Haftanın her günü dolup taşan lokanta, Kireçburnu sahilinde. Manzarası doyumsuz. Sağda Anadolu, solda Büyükdere, Sarıyer ve Rumelikavağı sahilleri. Boğaz’ın Karadeniz’e bağlandığı mavilikleri yararak Karadeniz’e gidip gelen gemilere martıların sesleri eşlik ediyor. İçeride abartısız, şaşaasız ama şık bir dekorasyon hakim. Masa örtüleri kar beyazı. İki  cephesi boydan boya cam. Ferah, günışığıyla yıkanan pırıl pırıl, aydınlık bir lokanta Set Balık.

1967 yılında Kervansaray Lokantası’nda çalışan Nüzhet İşeri tarafından önce Silivri’de açılan lokanta, lop kalkan, karides güveç ve balık böreğiyle ünlenmiş. İki kez yer değiştirdikten sonra 1982’de Kireçburnu’na şimdiki yerine taşınmış. Nüzhet İşeri’nin 1997’de vefatından sonra oğlu Ferda İşeri işin başına geçmiş. Küçükten beri babasının yanında tecrübe edinen Ferda İşeri, mönüye yeni tatlar eklemek için sürekli araştırma içinde. Aşçıbaşı Can Kahraman 20 yıldır burada çalışıyor ama, Ferda İşeri de günün  büyük bölümünü mutfakta yeni tatlar aramakla geçiriyor.

Balık yemekleri mevsimine göre yapılıyor. Izgara, buğulama ya da tava olarak pişiriliyor.  Deniz ürünlerinden yapılmış mezeler ve ara sıcaklarda körili, peynirli soslar da kullanılıyor. Deniz mahsüllü pazı sarma, balık böreği soslanmış olarak servise sunuluyor. Mönüde en beğenilen tatlar patlıcanlı levrek, kemik üstü levrek, kırlangıç buğulama, tuzda levrek, fener kavurma, fener şiş, dil kardinal. Çeşitli otlardan yapılmış salatalar mönüyü zenginleştiriyor. Örneğin nar taneli, hafif bulgur serpilmiş maydanoz salatası sağlıklı ve hafif. Tatlı mönüsünde dondurmalı, tahinli kabak parfe; ayva, incir, kayısı tatlıları, çikolata sufle ve ev baklavası yer alıyor. Lokantanın tutulan tatlılarından biri de sıcak dondurma. Ferda İşeri’nin buluşu bisküvi ezmesiyle kaplanmış dondurma sıcak ve soğuk ikilisini başarıyla buluşturuyor.

Lokantanın iyi taraflarından biri de ticari bir yaklaşımla, gereksiz ara sıcak ve meze yedirme gayreti içinde olmaması. Gereğinden fazla ısmarladığınızda “balığa da yer bırakın” uyarısında bile bulunuyorlar. Yani isterseniz balık ve salatanızı yiyip çıkabileceğiniz bir yer Set Balık. Bir başka iyi tarafı da güvenli, nezih bir ortama sahip olması. Sadece kadınlardan oluşan masalara sık sık rastlanabilecen bir yer. Müşteri profili paralı görgüsüzlerden değil, oturup kalkmasını bilen, damak zevki gelişmiş, eğitimli insanlardan oluşuyor.

PAYLAŞ