Bu yazıyı yağmurlu bir cuma akşamı yazmış olduğumdan dolayı bana kızmayın. Birazdan ileteceğim detayları not almak için, siz elinize bir kağıt kalem alın ya da telefonunuzu kullanın. Rotamızı “Kuzey Ege” taraflarına çeviriyoruz.

Edremit’ten Foça’ya

Bu rota da lezzet konusunda oldukça iddialı rotalardan biridir. Örneğin Edremit’teki Cumhuriyet Lokantası’nda pişen yemeklerin tadı insanın damağını çatlatacak cinstendir. Cumhuriyetle aynı yaşta olan lokantada yer bulabilmek için biraz sabırlı olmanız gerekir. Ama bu sabrın sonunda, çok lezzetli yemekleri yiyeceğinizi aklınızdan çıkarmayın. Size kadınbudu köfteyi öneririm. Bu yemek insanın aklını başından alıyor adeta.

Edremit’ten Ayvalık’a doğru giderken, yol üstünde karadut şerbeti satan yerlere rastlayacaksınız. Bir tanesinin önünde durup, büyükçe bir bardak soğuk şerbet içmenizi öneririm. Bu, hem hazma hem serinlemenize yardımcı olacaktır. Tabii damağınıza sıvanacak muhteşem tat da cabası.

Cunda’da Ziyafet

Ne zaman Ayvalık’a gitsem soluğu hemen Cunda Adası’nda alırım. Buranın sahiline sıralanmış restoranlar, birbirleriyle meze çeşidi yarıştırırlar. İnsan hangisini yiyeceğini şaşırır. Hepsi çok lezzetli ve tazedir. Mezelerden sonra balığa yer kalmaz genellikle.

Eğer buraya sabah yolunuz düşerse, Dede’nin Yeri’nde teneke tulumu ile yapılmış bir Ayvalık Tostu ve Taş Kahve’de bir bardak demli çay içmeyi ihmal etmeyin. Bu mevsimde sahil pek kalabalık olmaz. Kahvede, dışarıya atılmış masalarda, çevrenize biriken kedileri ve ağ ayıklayan balıkçıları seyrederek içeceğiniz bir bardak çayın, yaşamınıza kalite katacağından emin olabilirsiniz.

Bergama’da Tarih ve Lezzet

Ayvalık’tan sonra rotanın üstünde Bergama gelecek. Antik dönemin önemli kentlerinden biri olan Bergama’da görecekleriniz sizi şaşırtacaktır. Örneğin zirvedeki tiyatronun görkemi, geçmişteki uygarlığın gelişmişliğini size kanıtlayacaktır. Asklepion’daki antik dönemin en önemli tedavi merkezine hayran olacağınıza iddiaya girebilirim. Antik gezinti sonunda karnınız acıkırsa (mutlaka acıkacaktır), size iki yer önereceğim. Bir tanesi Bergama Ticaret Odası’nın lokali. Burada Çığırtma ısmarlayın. Önereceğim ikinci durak ise Eski Bergama’da çarşı içindeki Köfteci Pala. Onun küçük dükkanında yiyeceğiniz köfteler, sizi çok mutlu edecektir. Baharatların dengeli birleşimiyle oluşan yassı köfteler, damağınızı bayram yerine çevirecektir.

Foça’da Balık ve Meze

Kuzey Ege rotamızın son durağında ise Eski Foça var. Deniz kıyısındaki eski taş konakları, şirin dar sokakları, lacivert denizi, pitoresk limanı ile Ege’nin bu şirin ilçesi, sizi kendine mutlaka aşık edecektir. Hatta bu dar sokaklarda dolaşırken veya bir banka oturup denizi seyrederken, ileride buraya yerleşme planları yapacağınızdan şüpheniz olmasın. Foça, insanı böylesine tatlı hayallerin içine sokan bir ilçedir. Burada limanın çevresindeki tüm restoranlar lezzetli yemekler sunarlar. Benim favorim ise “Celebin Yeri”dir. Burada yediğim mezelerin ve taze balıkların tadını yüzyıl geçse unutamam. Sizin de unutacağınızı sanmıyorum.

PAYLAŞ