Trakya’dan çıktıktan sonra rotamızı bu sefer Güney Marmara’ya çeviriyoruz. Kısa rotalar ve lezzetli keşiflerde ikinci tur başlıyor.

Kapıdağ Yarımadası’na doğru

Bu rota oldukça lezzetli yemekler içeren bir rota. Onun için zamanınızı iyi planlamanızı öneririm. Bir de dikkatli ve ölçülü yemenizi. İlk lezzet durağımız zeytin diyarı Gemlik’te. Limanda yer alan Boksör Restoran, yörenin en eski balık lokantalarından biri. Balıklar çok taze.

Gemlik’ten sonra rotamızın üstündeki Bursa tam bir yemek cenneti. İskender Kebabı’ndan uzun uzadıya bahsetmeye gerek yok sanırım. Onun salçalı, yoğurtlu kebabının üstüne dökülen mis kokulu tereyağının tadını Türkiye’de bilmeyen yoktur. Tabii bu arada Çiçek Izgara’da, yıllardan beri ızgaranın üstünde kızaran muhteşem lezzetleri, yüzyıllık geçmişi olan Kayhan Köftesini, kestane şekerini de unutmamak lazım.

Yemyeşil Uludağ

Bu mevsimde Uludağ’ın görüntüsü doyumsuz olur. Kıvrıla kıvrıla ormanlık yoldan dağa tırmanmanızı, yaylalarda tertemiz havayla ciğerlerinizi temizlemenizi öneririm. Unutmayın dağ havası insanı çabuk acıktırır. O zaman soluğu yolun kıyısına sıralanmış “Kendin pişir kendin ye” lokantalarında alabilirsiniz. Burada yediğiniz etin lezzetini, uzun süre unutamayacağınızdan emin olabilirsiniz.

Bu kadar yemekten sonra artık yemek molası vermek yok. Eğer vaktiniz varsa yol üstündeki Ulubat Gölü’ne sapıp, Gölyazı köyünde bir hazım kahvesi içebilirsiniz. Bu gölün fotoğrafçılara çok güzel pozlar verdiğini de aklınızdan çıkarmayın sakın.

Kapıdağ’ın Lezzetleri

Sonra Karacabey, Bandırma, Erdek üstünden Kapıdağ Yarımadası’na ulaşacaksınız. Bu mevsimde yarımada çiçeklerle bezenir. Salkım söğütlerin dalları kıyıda denizle oynaşır. Daha mevsim başlamadığı için köyler ve yollar sessizdir. Kıyı kıyı tüm adanın etrafında dolaşmanız mümkündür. Eğer karnınız acıkırsa kıyı köylerinden birinde, denizin üstündeki salaş balıkçı lokantalarına oturup, biraz önce ağdan hangi balık çıktıysa onu ısmarlayabilirsiniz. Salatanızın malzemesi ise biraz ilerideki bahçeden toplanıp gelecektir. Yani böylesine taze hazırlanmış yemeği bir daha kolay kolay yiyemezsiniz.

PAYLAŞ