Baharla birlikte pazar yerleri yeşilliklerle doldu. Hem taze hem de sağlıklı. Bu hafta size dört faydalı yeşillikten dört lezzetli yemek tarifi vereceğim.

REZENE

Salatasından çayına kadar zengin uygulama seçenekleri olan çok yararlı bir ot/bitki.

Rezene yatağında kuzu kolu

2 demet rezeneyi, bir sapı dörde bölünecek şekilde doğrayın. 2 diş sarımsağı ince ince kıyın. Zeytinyağını derince bir tavada önce sarımsakları atarak ısıtın, ardından rezeneleri ilave ederek soteleyin. Pişme kıvamını kendinize göre ayarlayabilirsiniz ama bizim tavsiyemiz az pişirme…

Diğer taraftan kemiği çıkartılmış ve büyük parçalar halinde doğranmış kuzu etini kızgın zeytinyağında markalayın. Daha sonra tuz ve karabiber ekleyin. Ateşin altını kısıp, suyunu bırakıp çekene kadar pişirin ve azar azar (ılık) su ilave ederek 1,5 saat kadar pişirin.

Tabağa önce pişirdiğiniz rezeneyi koyun, kuzu etini üzerine yerleştirin ,tabağı renklendirmek isterseniz 4-5 tane kiraz domatesi etin yanına koyabilirsiniz.

EBEGÜMECİ

Sarmasından, bulgurlusuna, kavurmasına, zeytinyağlısına, etlisine, gözlemesine, salatasına kadar pek çok pişirme şekli olan şifalı ve lezzetli bir bitki. Biz zeytinyağlı tarifini vereceğiz…

Zeytinyağlı Ebegümeci 

MALZEMELER
1 kg. ebegümeci
1 orta boy soğan
2 yemek kaşığı zeytinyağı (daha fazla da konabilir 4 kaşığa kadar çıkabilir)
1 fincan pirinç
Tuz

Isıtılmış yağa önce yemeklik doğranmış soğan atılarak 1 dakika kadar çevrilir, ardından ebegümecinin yarısı konup sünmesi beklenirken pirinç de ilave edilir. Kalan ebegümeci  ve tuz ilave edildikten sonra altı kısılarak önce kendi suyunda pişmesi beklenir, gerekirse 1 fincan ılık su ilave edilebilir. Çok pişirilmesi önerilmez, pirinçler diri olsa bile yemek demlenirken onlarda daha da yumuşayacaktır.

PAYLAŞ